6 Kasım 2014 Perşembe

GÜNÜBİRLİK ESKİŞEHİR


Ankara- Eskişehir arası hızlı trenin olmasıyla birlikte Ankara'dan haftasonu değişiklik yapmak amacıyla günübirlik Eskişehir'e gidenlerin sayısında epeyce artış oldu. İşin ilginç tarafı yurtdışında o kadar yer görmüşken, gittiğim çoğu yerin etrafındaki yerleri de merak edip gitmiş olmama rağmen, ben daha Eskişehir'i görmemiştim. Tabi ikiz bebeklerimle tren yolculuğu biraz zor olacağı için biz bir Cumartesi günü Eskişehir'e arabayla gitmeye karar verdik.

Açıkçası Eskişehir beni şaşırttı ben bu kadar güzel olacağını beklememiştim. Şehirde gezerken her yerden esinlemeler sezdim. Adalar da gezerken kendimi Düsseldorf Königsallee'de, Gençlik Haller Merkezi'ni gezerken Hamburg'ta ki Fishauktionshalle de hissettim. Adalardaki gondol gezisinin Venedik'ten, Sazova Parkındaki Masal Şatosu'nun ise Disneyland'den esinlenilmiş olduğunu belirtmeme gerek yok sanırsam. Ama olsun şehir genel olarak derli toplu ve düzenli bir ulaşımı mevcut.

Açıkçası 2 bebekle birlikte günübirlik istediğim performansı yakalayabileceğimi düşünmemiştim ama performansımız beklentimin üzerinde çıktı. Aşağıda size Eskişehir'de günübirlik gezilebilecek yerler hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Kentpark:

Biz öncelikle Kentpark'a gittik. Burasının özelliği yapay bir plaja sahip olmasıdır. Yani işin esasında yüzme havuzu yapmışlar, havuzun kenarına kum taşınarak yapay bir plaj yaratılmış ve üzerine şezlonglar konulmuş. İnsan kendisini burada biraz da olsa sahil kenarında hissediyor. Bizim gittiğimiz gün hava baya güneşliydi ve insanlar güneşleniyordu. Ben açıkçası bu havuzun daha pahalı olmasını beklerdim ama fiyatı oldukça uygundu. Onun dışında Kentpark'ta yürüyüş yapabilir, dinlenebilir ve çocuklarınız da parklarda oynayarak vakit geçirebilir.   

Eskişehir'de çibörek'in meşhur olduğunu belirtmek isterim. Çibörek pek çok yerde çiğbörek olarak yanlış yazılıyor, doğrusu çibörek.

Eskişehir'de çibörek denilince akla 2 yer geliyor. Birisi şehir merkezinde Adalar tarafında yer alan Papağan Çibörek, diğeri de Eskişehir'de farklı yerlerde şubesi de bulunan Kırım Çibörekçisi. 


Kırım Çibörekçisi parkın farklı bir köşesinde yer aldığı ve sıcaktan başımıza güneş geçmesi muhtemel olduğundan dolayı biz Kırım Çibörek evine gitmedik ama giden herkes oldukça başarılı olduğunu söylüyor.


Adalar: 

Burası Eskişehir'in merkezinde yer almakla birlikte Atatürk Caddesi Köprüsü ile Köprübaşı Köprüsü arasında kalan Porsuk Çayı kenarındaki bölgeye verilen isimdir. Burada gondol gezisi yapabilir, çay kenarında yürüyüş yapıp, Porsuk çayının etrafında yer alan cafe veya lokantalarda oturup dinlenebilirsiniz. Burası Düsseldorf Königsallee'den esinlenmiş olduğunu söyleyebilirim :) 
Benim burada dikkatimi çeken yer seyahat temalı olduğu için Traveler's Cafe oldu. Mekanın ambleminde dünya yemekleri ve gezi kütüphanesi yazıyor. Özellikle kütüphane kısmı gezginlerin hemen dikkatini çekiyor.

Etrafında irili ufaklı pek çok kafe ve restaurant bulunuyor. Papağan çibörek evi porsuk çayının kenarında değil ama oraya çok yakın. Ben Papağan Çibörek evinin methini çok duymuştum tamam çibörekleri güzeldi ama mekan olarak beni biraz şaşırttığını söyleyebilirim. Mekan oldukça küçük ve bebeklerle gitmek için pek elverişli olduğunu söyleyemem. 
Eskişehir'in Balaban Köftesinin de meşhur olduğunu belirtmek isterim. Eskişehir'de balaban köftesi nerede yenir diye sorulduğunda verilen ilk cevap kesinlikle "Abdüsselam Balaban" olacaktır. Burası Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin arka tarafında pekte dikkat etmeyeceğiniz bir pasajta yer alıyor.Yemeklerin tadı gerçekten de enfes.
Yalnız Papağan Çibörek'in karşı çaprazında da bir kebapçı vardı ismini şimdi tam hatırlayamıyorum. Orasının da köftesi mükemmeldi.


Doktorlar Caddesi (İsmet İnönü caddesi):

Burası Adalar'ın hemen paralelinde yer alıyor. Doktorlar Caddesi araç trafiğine kapalı olup, pek çok Avrupa şehrinde olduğu gibi  ortasından tramvay geçiyor. Caddenin sağ ve sol tarafında mağazalar mevcut ve buradan alışveriş yapabilirsiniz. Caddenin son tarafındaysa Kanatlı Alışveriş Merkezi yer alıyor. Kanatlı Alışveriş Merkezinin çaprazı tarafına gittiğinizde (oradakilere sorduğunuzda) El Mundo Cafe (Varuna Gezgin)'i göreceksiniz. 

Burası da benim gibi gezmeyi sevenlerin tercih ettiği bir yer. Burası 2004 yılında sırtçantası ile yaptıkları gezilerden edindikleri tecrübeleri paylaşmak için açılmış olup kısa sürede seyahatseverlerin popüler mekanı olmuştur. Burasının amacı ‘Değişik ülkelerde sırtçantalı gezginlere destek veren ve dünya kültürlerini müşterilerinin ayaklarına getiren Dünya Kafe’ler açmak’ olarak belirlenmiştir. 
Gençlik Haller Merkezi:

Doktorlar Caddesinden Kanatlı AVM'ye doğru yürüdüğünüzde daha sonra Cafe Del Mundo tarafına döndükten sonra Gençlik Haller Merkezi'ni sorduğunuzda buraya ulaşacaksınız. Buraya doğru yürürken İbis Hotel'i de göreceksiniz. Burada oda fiyatlarının da oldukça uygun olduğunu belirtmek isterim. Şayet Eskişehir'de kalmak istiyorsanız burası iyi bir alternatif olacaktır.

Gençlik Haller Merkezi eskiden Yaş Meyve ve Sebze Hali olarak kullanılıyormuş. Anılan yer kötü görüntüye sebebiyet verdiği ve atıl vaziyette olduğu için yıkılması düşünülürken restore edilerek Gençlik Haller Merkezi'ne dönüştürülmüş. Binada cafeler ve otantik mağazalar mevcut. Ben burayı değişik bir havası olduğu için çok sevdim. Burası Hamburg'ta bulunan Fishauktionshalle'ye de andırıyor.

Odunpazarı Evleri:

Yukarıda bahsettiğim yerlerin hepsi birbirine yakın ancak Odunpazarı Evleriyle arada biraz mesafe bulunduğu için buraya arabayla gitmenizi tavsiye ederim. (Yani ya da bizim gibi iki bebekliyseniz arabayla giderseniz hiç fena olmaz :) ) Burada Osmanlı döneminde kalma tarihi evler arasında dolaşarak tarih arasında bir gezinti yapabilirsiniz. Atlıhan El Sanatları Çarşısında da avlu içindeki çeşme başında Türk kahvenizi yudumlarsanız tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Yine burada irili ufaklı pek çok mağaza var.Zevkinize göre alışveriş yapabilir ve yerel esnafı da böylelikle sevindirebilirsiniz.


Sazova Parkı:

Burası çocuklular için adeta bir cennet. Park oldukça büyük olup, şehrin biraz dışarısında yer alıyor. O yüzden buraya arabayla gitmenizi tavsiye ederim. Burada çocuklar için o kadar çok şey var ki, eminim çocuklarınız kendinden geçecekler. Parkta en dikkat çekici yer ise Masal Şatosu. Disney Şatosuna oldukça andırıyor insanın şatonun içinde gezerken çocuk olası geliyor. Biz küçükken ülkemizde bu tarz yerler yoktu bu sebeple şimdiki çocuklar çok şanslı. Ben şatoyu çok beğendim. Parkta tren gezisi yapabilir,  ayrıca Uzay EviSualtı DünyasıAmfi Tiyatro, Bilim Deney Merkezi,Korsan Gemisini gezebilirsiniz. Parkın içerisinde yer alan cafe-restaurantlarda da açlığınızı gidermeniz mümkün. 


Biz 2 bebekle günübirlik gittiğimiz için sadece bu yerleri gezebildik ama tahminime göre bebeklerle iyi bir performans sergiledik. Bunun dışında Eskişehir'de Balmumu Müzesi varmış ve gidenler oldukça güzel olduğunu söylüyorlar. 

2 yorum:

 1. Teşekkür ederim Gökçe kızım; çok güzel anlatmışsınız.Ailenizle birlikte sağlıklı ve mutlu aydınlık yarınlar sizinle olsun.

  YanıtlaSil
 2. Eskişehir'e bir de buradan bakın.
  Bisikletimle gezerek çektiğim videolar.
  Eskişehire gelmeden önce izlemenizi tavsiye ederim.
  https://www.youtube.com/playlist?list=PLFrvaE-NNTjYMs1ZClpSSRCcVdKW9_P2V
  Saygılarımla
  Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

  YanıtlaSil