24 Nisan 2015 Cuma

ALMANYA'NIN KALBİ: FRANKFURT

Frankfurt'a her gittiğimde gökdelenleri gördükçe küçük bir New York izlenimi yaratır bende. Frankfurt, Almanya'da her şehirde olduğu gibi derli toplu, düzenli bir şehir. Burayı finans merkezi, ekonomiye yön veren, ticaretin kalbinin attığı bir yer olarak tanımlayabiliriz. Frankfurt Almanya'nın finans ve kültür merkezi olup, Alman ve Avrupa Birliği Merkez Bankalarına da ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Lufthansa'nın merkezi de sayıldığından Amerika'ya kalkan pek çok uçak için  bir aktarma noktasıdır.

Frankfurt'a her gittiğimde maksimum 2 gün kalmışımdır. Frankfurt benim için daha çok aktarma merkezi olmuştur. Almanya'ya gittiğimde uçak saatimi genellikle ona göre ayarlar bir gece Frankfurt'ta kalıp esas gideceğim şehre oradan geçerim ( veya tam tersi) Bu kısa zaman dilimi içerisinde de merkezde gezerim.

Bence Frankfurt'u gezmek için 2 gün ideal bende 2 gün içerisinde Frankfurt'ta nereler görülür, nereler gezilmeli kısaca özetleyeyim :)

Havalimanında trene atladığınızda Frankfurt Hauptbahnhof'ta ineceksiniz. Burası Almanya'da gördüğüm büyük tren garlarından birisi. İçerisinde ne ararsanız bulabilirsiniz. Şayet Frankfurt'ta günübirlik bulunuyorsanı ve elinizde valiz varsa tren garının girişinde bulunan emanet dolaplarına valizlerinizi kilitleyebilirsiniz.  Tren garındaki U-Bahn metro istasyonundak pek çok metro Hauptwache'den geçiyor. Frankfurt gezinize bence kesinlikle Hauptwache'den başlayın. Yaklaşık 5 dakika içerisinde Hauptwache durağında oluyorsunuz ve Frankfurt'ta gezilmesi gereken yerlerin tam ortasında kendinizi buluyorsunuz.

Almanya'da çoğu şehirde olduğu gibi Frankfurt'ta noel zamanları apayrı bir kimliğe dönüşüyor. Kendimi hikaye kitaplarının içinde yer alan bir figüran olarak hissederim. Bence Frankfurt'un en güzel yeri kesinlikle Römerplatz.

Römerplatz: Buraya geldiğinizde resmen tarihte yolculuk etmiş gibi hissediyorsunuz. Oysaki 5 dakikalık yürüme mesafesinde gökdelenler sizi bekliyor. Burası adeta masalsı bir yer. Bu  meydanda burada oturup, geleni geçeni izlemek için buraya gelmeye değer. Noel zamanı buraya  noel pazarı kuruluyor tam ortaya da büyük bir atlı karınca kuruluyor. Ben noel zamanında denk gelirsem mutlaka her sene aynı yerde kurulu olan fondücüye giderim. Peynir fondüsü muhteşem.Noel döneminde her yerde sıcak şarap ve diğer sıcak içeceklerin olduğunu ayrıca belirtmeme gerek yok sanırsam. Yine bu meydanda hediyelik eşya dükkanları mevcut, tshirt, magnet alışverişlerinizi buradan yapabilirsiniz. Burada ki güzel binalar 2. Dünya Savaşı'nda tamamen yıkılmış ve daha sonra restore edilerek günümüzdeki haline kavuşturulmuştur. Belediye Binası'da bu meydana yer alıyor. Ben gittiğimde noel bandosu Belediye Binasının balkonuna çıkmış ve konser veriyordu. Çok güzeldi. 

Kilise- Katedral: Buraya gelip Alte Nikolaikirche (Kilise) ziyaret etmeden dönmek olmaz. Meydanın orada yine Frankfurt Katedrali bulunuyor. Güzel bir manzara görmek için Katedralin tepesine tırmalanabilirsiniz. Bne daha önce Köln Katedraline tırmandığımdan ve ağzımın payını aldığımdan dolayı burada da tırmanmadım. Köln Katedraline tırmanırken çok yorulmuştuk ve terlemiştik. Çık çık bitmiyordu merdivenler. Bir de o kadar dar bir kuleden yukarı tırmanıyorsunuz ki, çoğu basamak çökmüştü ve iniş-çıkış aynı yerdendi.1 kişi bile zar zor merdivende tırmanırken, hemen yanınızdan başkasının inmesi de zor olmuştu. Neyse eğer daha önce Katedrale tırmanmadıysanız tabi ki burada tırmanabilirsiniz. 

Arkeoloji Bahçesi: Dom'dan Römerplatz'a doğru yürürken burası dikkatinizi çekecektir. Burada pek çok arkeolojik yapılar var. Ben kışın hava karardığında burayı gezmiştim, siste vardı korku filmlerinden bir sahnede figüran gibi hissetmiştim kendimi. 

Römerplatz'dan nehre doğru yürürken Haus Wertheym 'e denk geleceksiniz görmediyseniz de mutlaka sorun. Yemekler oldukça leziz, buraya gitmişken biranızı da yudumlamayı unutmayın :) Haus Wertheym'in tarihi 1479'lara dayanıyor. Burası her gün sabah 11.00 gece 23.00 saatleri arasında açık. Tarihi otantik bir yerde birşeyler atıştırıp içmek eminim size de iyi gelecektir. Burasının 2. Dünya Savaşı'nda nadir ayakta kalan yapılardan birisi olduğunu belirtmemde fayda var.

Nehir Kenarı: Römerplatz'dan aşağıya doğru yürüdüğünüzde Main nehrine ulaşacaksınız. Burada tekne turları da yapılıyor. Hemen sağ tarafınıza baktığınızda Eiserner Steg köprüsünü göreceksiniz. Köprünün üzerine çıkıp, Frankfurt manzarasına doğru fotoğraf çektirmeyi de unutmayın. Yine bu köprüde, pek çok şehirden aşina olduğumuz üzere kilitler bulunmakta. Aşıklar, sevgililer bu kilitler gibi ayrılmamak için kilitlere isimlerini yazıp, köprüye kilitliyorlar. Köprüden Frankfurt gökdelenlerini resmedebilirsiniz.Cumartesi günleri de nehir kenarında pazar kuruluyor bunu da not olarak alın.


Tekrar Römerplatz'a doğru yürüdüğünüzde orada Goethe Museum tabelalarını göremediyseniz mutlaka sorun. 

Goethe Haus: Goethe Haus Grosser Hirschgrabern caddesi 23-25 numarada yer alıyor. Şayet çantanız büyükse girişte yer alan dolaplara çantanızı kilitliyorsunuz. Biletinizi de aldıktan sonra evi gezmeye başlayabilirsiniz. Goethe, bu evde 1749'da dünyaya gelmiştir. Evin içindeki kütüphane kısmına ben gerçektende bayıldım. Tek kelime ile enfes :)Ayrıca geçişi sağlayan ufak bahçede çok güzel. Burası için bence en az 1 saatinizi kesinlikle ayırın. Römerplatz ve müze gezinizi tamamladıktan sonra sıra alışveriş yapmakta :)

Alışveriş: 

Hauptwache'yi orta nokta olarak alırsak sağ tarafında Zeil Caddesi, sol tarafında Bockenheim caddesi ve Goethe Strasse bulunmakta.Buralar alışveriş yapmak için ideal noktalar.

Zeil: Burası ana alışveriş caddesi. Her türlü mağazayı, canlı performansları burada görmeniz mümkün. Ben Frankfurt'a genelde kış döneminde gittiğimden ağaçlar hep budanmış oluyordu ama eminim yazın buradaki ağaçlar çok daha güzel oluyordur:)

Burada Zeil Galerie diye de bir alışveriş merkezi bulunuyor. Burasının giriş mimarisi biraz değişik. (Spiral şeklinde)Görünce ne demek istediğimi daha net anlarsınız. Burası klasik bir avm. Yani Almanya'ya gelmişken bence avmde vakit öldürme hatasına düşmeyin. 

Hauptwache: Alışveriş caddelerini birleştiren orta nokta burası. Aralık ayında burada da noel standları bulunuyor. Şayet Frankfurt'ta kalacaksanız size Hauptwache civarında yer alan otelleri öneririm. Burası çok merkezi bir yer.

Ben Frankfurt'a gittiğimde Hotel Zentrum Hauptwache'de kalmıştım. Otelin yeri süper çok merkezi, Hauptwache'nin tam göbeğinde, manzarası da çok güzel ama otel ve odalar vasat. Odalar eski, banyosu küçük. Ama galiba ben kaldıktan sonra banyosu yenilenmiş. Otel bir işhanının içinde yani lobisi iş hanının 4.-5. katından başlıyor gibi düşünün. Alışveriş merkezinin girişindeki asansör lobiye çıkıyor. Alışveriş merkezinin girişinde sinema var hani akşam sıkılırsanız sinema da güzel bir alternatif olabilir.  Otelin hemen yan binasında da İş Bankası bulunuyor. Tabeladan hemen farkedeceksiniz.

Hauptwache'de size Cafe Hauptwache'yi ve Mantis Bar&Grill'i tavsiye ederim. Ben bu 2 mekanı da oldukça beğeniyorum. Cafe Hauptwache'yi U Bahn metrosundan çıkar çıkmaz direkt meydanda göreceksiniz.Fotoda gözüken yer de orası. 
Odamdan Manzara: 
  
 

Hauptwache'de güzel manzara yakalamak istiyorsanız sizi Galerie Kaufhof mağazasına alalım :) Buranın restaurant kısmında da oldukça lezzetli yemekler olduğunu belirteyim. Restaurant kısmının terasına çıktığınızda sizi oldukça güzel bir Frankfurt manzarası bekliyor olacak. Kaufhof Boyner tarzı bir mağaza ne ararsanız var :) Hiç bir para vermeden güzel manzaraya doyabilirsiniz. Gerçi Frankfurt'un manzarası gökdelen ve nehir ama olsun , hiç yoktan iyidir :)

Goethe Strasse: Hauptwache'den Goethe Strasse'ye giriş var. Burası Nişantaşı ayarında bir sokak. En lüks markaları, arabaları ve şık cafeleri burada bulabilirsiniz. Gece de ışıl ışıl oluyor. Burada gezmeyi çok seviyorum. Prada ve Burberry gibi oldukça lüks mağazaların hepsi bu sokakta. Jimmy Choo, Armani, Hermes vb. mağazaları da burada bulacaksınız.  Bu sokağı da gezdikten sonra Opernplatz'a çıkıyorsunuz.


Opernplatz: Burada "Alte Oper" yani opera bulunuyor. Her daim bir etkinlik bulunmakta istediğiniz performansa bilet alıp anın tadını çıkarın :) Opera Meydanında arkanızı operaya verdiğinizde karşınıza havuz çıkacak. Orada da güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Bockenheim Strasse: Opera Meydanından tekrar Hauptwache tarafına doğru yürürseniz burası Bockenheim Strasse. Burada bence en önemli mağaza Apple Store. Bedava internete girebilir ve telefonunuzu şarj edebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken sipariş varsa Iphone alabilirsiniz. Ama burada tax free formu doldurmayı sakın unutmayın böylece havalimanında tax free gişesine formları verip, vergi iadesini alabiliyorsunuz. Bende son gidişimde sipariş üzerine bir Iphone almıştım. 


Yine burada güzel cafeler ve restaurantlar bulunuyor. Steak için size burada yer alan  Maredo Steak Restaurant'ı tavsiye ederim oldukça leziz steaklar hazırlıyorlar. 


Buraya yakın yerde sushi sevenlerin mutlaka denemesi gereken bir yer Sushi Circle ben buraya bayılıyorum :) Goethe Strasse ve Bockenheimer Strasse arasında pek çok restaurant, cafe, bar bulunmakta. Artık zevkinize göre birisine konumlanabilirsiniz. 

Frankfurt Borsası: Grosse Bockenheim caddesinden Hauptwache'ye doğru yürürken Biebergasse'nin arka paralelinde Börsenplatz bulunmakta yani Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası buradadır. Burası Avrupa'nın Londra'dan sonra en büyük borsasıdır. Borsanın önünde tıpkı Wall Street'te olduğu gibi boğa ve ayı heykeli bulunmakta. Ben bunun anlamını bilmiyordum.  New York hakkındaki yazımda da aktardığım gibi  boğa piyasası gelecek hakkındaki iyimserliği belirtmekte, ve boğalar piyasanın yükseleceği beklentisi içerisindedirler.Bu düşünceye sahip kişiler, piyasa yükselmeden, ellerinde yeterli para bulunmasa bile bir yere borçlanıp, hisse senedi satın alır, daha sonra da yüksek fiyattan satarlar. Bu terimin kökeninin boğaların boynuzları ile herşeyi yukarı kaldırması olduğu inancı yaygınmış dolayısıyla Borsaların önünde boğa heykeli bulunmasının nedenini de öğrenmiş oldum. Ayı piyasası ise tam tersiymiş. 


Yine hemen Borsanın kesiştiği sokakta güzel cafeler var, burası akşamları da hareketli oluyor. 

Willy Brandt Meydanı: Meydanda Euro heykelini göreceksiniz. Burası Almanya'nın finans bölgesi olup, gökdelenler burada bulunmaktadır. 

Main Kulesi -Main Turm: Burası Frankfurt'un en yüksek binası olup, en yüksek bakış açısına da sahiptir. İsterseniz Main Tower Restaurant Lounge'da leziz yemekler veya bir drink eşliğinde Frankfurt manzarası da izleyebilirsiniz. Manzara gözetleme kulesine çıkmak için 6,5 Euro ödemeniz gerekiyor. Bence Frankfurt'a gitmişken buraya da çıkıp Frankfurt'a kuşbakışı bir göz atın. Şehrin yeşilliği karşısında şaşıracaksınız.

Not: Frankfurt'un elmalı şarabı meşhur gitmişken onu da tadın.

Bu arada eğer Frankfurt'ta uzun süreniz varsa benim tavsiyem mutlaka UNESCO Dünya Mirasları Listesinde bulunan Ren Vadisine gitmeniz. Bu gerek trenle veya gerekse tekneyle olabilir ama mutlaka bunu yapın. Orada o kadar güzel kaleler, şatolar ve sevimli kasabalar var ki nutkunuz tutulacak :)

Frankfurt yeniyle eskisiyi içerisinde çok güzel barındıran bir şehir. Bence kesinlikle bir ziyareti hak ediyor :) 


1 yorum:

  1. çok güzel anlatmışsınız. 3 aylık oğlumuzla gezdik baştan sonra heryeri. teşekkür ederiz http://sporcuanneyolda.blogspot.com.tr/

    YanıtlaSil