20 Nisan 2015 Pazartesi

FRANSA VİZESİ NASIL ALINIR?


Bana gelebilecek en güzel hediye tatil veya bir uçak bileti olabilir:) Eşimde bunu bildiğinden dolayı bana yeni yıl hediyesi olarak ileri tarihli birlikte gideceğimiz Güney Fransa gidiş-dönüş uçak bileti satın almıştı. Uçak bileti ondan tatil planı ise benden :D Şimdiden tatil için geri sayım yapıyorum :)

Portekiz sağ olsun bana 3 senelik vize verdiğinden dolayı benim vizeye başvurmaya ihtiyacım yoktu ama eşimin vizesi olmadığı için Ankara VFS Global vasıtasıyla Fransa vizesine başvurduk. Ben şimdiye kadar pek çok kez vizeye başvurduğum için onun vize mülakatı için vize dosyasını da ben hazırladım.  Açıkçası Schengen vizesi için şirketler vasıtasıyla vizeye başvurmak bana biraz anlamsız geliyor. Şayet doğru bilgi verirseniz, gerekli tüm evrakları eksiksiz verirseniz vize almamanız için hiç bir sebep yok. Eşimin daha önce Fransa vizesi bulunmamasına rağmen 3 senelik çok girişli Schengen vizesi aldı. Tabi bunda benimde 3 senelik Schengen Vizemin bulunması ve bunun da fotokopisini eklemiş olduğumuz gerçeği yadsınamaz.

Aşağıda size şayet Ankara'dan Fransa için Schengen vizesine başvurmak istiyorsanız, yapmanız gerekenleri yazıyorum.

Ankara'dan kısa süreli vize başvuruları VFS Global vasıtasıyla yapılıyor. Adresleri Atatürk Bulvarı No:154'te yani Protokol Yolundan aşağı inerken Kuğulu Alt Geçidi'ne girmeden sol tarafta kalıyor.

Öncelikle http://www.vfsglobal.com/france/turkey/ankara/scheduleanappointment.html den randevu almanız gerekiyor. Veya (0212) 373 58 10 - 11 numarasını arayarak ta randevu alabilirsiniz. Randevunuzu aldıktan sonra randevu tarihine kadar gerekli tüm evrakları hazırlamanız gerekiyor. Şayet vize almak için daha önce parmak izi vermemişseniz Eylül 2014'te sistem değişti.

Vizenizde VIS ibaresi bulunmuyorsa şahsen gidip parmak izi verip orada da ayrıca fotoğraf çektirmeniz gerekiyor.

Turistik Fransa seyahatlerinizde sizden talep edilen temel belgeler aşağıda belirtilmektedir:

Eğer başvuru sahibinin masraflarını bir başkası karşılıyor ise (anne, baba, akraba, vb.), o kişiye ait finansal ve mesleki belgeler dosyaya eklenmelidir ve masrafları karşılayan kişiden dilekçe alınmadır.

1. Ana Belgeler:  Dikkatlice ve tamamı doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış, Fransızca veya İngilizce Schengen vize talep formu. Schengen vize talep formunun son sayfasında ; biri 37 nolu kutucukta, diğeri de sayfanın sonunda olmak üzere 2 imza bulunmalıdır. Reşit olmayan kişilerin imzalarını yasal velileri atmalıdır (2’şer adet).
 - Pasaportun aslı:
- 10 yıldan eski olmamalı, içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha fazladan geçerlilik süresi olmalıdır. 
- Yeni pasaportun ve varsa daha önceden alınmış eski pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının fotokopileri (kimlik bilgileri, geçerlilik süreleri, varsa vizeli ve mühürlü sayfalar, vb.).
 - Kimlik fotokopisi.
- 2 adet kriterlere uygun fotoğraf. (Schengen için olduğunu özellikle belirtin. Üzerinden 6 ay geçmişse cimrilik etmeyin tekrar çektirin. Bir önceki vizelerinizde aynı fotoğrafı görürlerse sorun yaşayabilirsiniz.)
- Vize başvurusu sırasında ödenecek 60€ ve servis ücreti olarak 26 € (bu ücretler vize reddedilse de iade edilmiyor.)
 - Tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30000 € teminat tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası.
(Eğer uzun süreli Schengen istiyorsanız, uzun süreli sağlık sigortası yaptırmakta fayda var.)

2. Ulaşım ve Konaklamaya İlişkin Belgeler:  Seyahat amacını ve planını ayrıntılı olarak anlatan dilekçe
  Gidiş dönüş uçak rezervasyonu veya ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler. (THY'dan rezervasyon yapıp, çıktısını alabilirsiniz. Vizenizi aldıktan sonra seyahat planınızı netleştirebilirsiniz.)
  Tüm seyahat süresini kapsayan onaylı otel rezervasyonu veya seyahat planını gösterir belgeler. (Ben her zaman Booking'ten yaparım.)

3. Finansal Durumu Gösterir Belgeler (seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler)   Bankadan alınmış kaşeli ve imzalı, son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren şahıs veya şirket hesap dökümü.
  Düzenli gelir gösterir belgeler; son 3 aya ait maaş bordrosu, emekli maaşı, gayrimenkul kira gelirleri vb. (Hepsi kaşeli, imzalı olsun)
  Varsa, Türkiye’de veya Avrupa’daki gayrimenkul belgeleri (tapu ruhsat fotokopileri).

4. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve İkametgah Belgesi
5. Mesleki Belgeler (Is evraklarının bir adet orijinali ve fotokopisi yanınızda bulunmalıdır)a) Çalışanlar için;  İşveren Yazısı:
Görevi, işe başlama tarihi, maaş tutarı, izin süresi ve işverenin çalışanın Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içeren antetli kağıda imzalı ve kaşeli belge.
  Son 3 aya ait maaş bordrosu.
  SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü.
  Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı.
  Vergi Levhasıkopyası.
  Resmi Gazete kopyası.
  İmza Sirküleri kopyası.

b) Şirket Sahipleri için;   Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı.
  Vergi Levhası kopyası.
  Resmi Gazete kopyası.
  İmza Sirküleri kopyası.

c) Emekliler için;   Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı).

d) Çiftçiler için;   Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi.

e) Öğrenciler için;   Öğrenci belgesi.
  Seyahat masraflarını karşılayacak kişiye ait finansal ve mesleki belgeler(anne, baba, akraba gibi) ve dilekçe.

f) Reşit olmayanlar için (18 yaş altı);   Yasal velisini gösterir belgeler (Kimlik cüzdanı fotokopileri ve tam tekmil vukuatlı nufüs kayıt örneği)
  Öğrenci Belgesi.
  Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (Muvaffakatname).
Muvaffakatnamede, çocuğun seyahat tarihleri, kalacağı yer, adres, ve varsa refakat edecek kişinin bilgileri açık ve ayrıntılı bir şekilde belirtilmiş olmalıdır.
  Seyahat masraflarını karşılayacak kişiye ait (anne, baba, akraba gibi) finansal ve mesleki belgeler ve dilekçe.

g) Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için;  Türkiye’de oturma ve çalışma izni.
Oturma izninin en az 6 ay geçerli olması ve planlanan seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

Belgelerinizin 3 aydan eski olmamasına ve banka dökümünüzün 1 haftadan eski olmamasına özen gösterin yoksa sizi tekrar Bankaya gönderip yenisini isteyebilirler.

Size tavsiyem gitmeyi planladığınız tarihten 1-1,5 ay önce başvurmanız, ben hep öyle yapıyorum böylece vizem çıkacak mı, çıkmayacak mı stresi yaşamıyorum. Randevunuz için pasaport numarası bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.

VFS Global'e giderken yanınızda cep telefonu, laptoğ vb. aletleri götürmeyin orada emanette bulunmuyor, sorun yaşayabilirsiniz. Girişte randevu saatinizi, hangi ülke için geldiğinizi ve isminizi soruyorlar listeden kontrol ettikten sonra içeriye alınıyorsunuz. Girer girmez numeratörden numaranızı alıp numara size geldiğinde ilgili ülkenin gişesine gidiyorsunuz. Size kısaca o ülkeye niçin gittiğinizi, ne kadar kalacağınızı soruyorlar. Tüm sorulara samimiyetle ve doğru cevap verin. Daha sonra gerekli ödeme için vezneye gidiyorsunuz ödemenizi yaptıktan sonra parmak izi veriyorsunuz ve sizin vize için yanınızda götürdüğünüz 2 adet fotonun dışında da fotoğrafınız çekiliyor. (Bu durum daha önce VIS ibaresi bulunmayan pasaportlar için geçerli.)

Eşim VFS Global'e Cuma günü gitmişti, bende onun yerine Çarşamba günü  pasaportu teslim aldım. Ancak Pazartesi günü Fransız bayramıydı yani eşim 3 iş gününde vize almış oldu. Şayet sizin pasaportu alma imkanınız yoksa tanıdığınız birisinin de ismini verebilirsiniz o kişi gidip alabilir.

Bu arada tüm belgeleriniz tam olsa bile her zaman için size vize vermeme yetkileri bulunuyor ve gerekli görürlerse sizi Elçiliğe çağırabilirler.

- Yukarıdaki bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir, siz her zaman Fransa Büyükelçiliği'nin sayfasından güncel bilgileri kontrol edin.

Bu fotolar Paris'ten. Ne de olsa Fransa denilince benim aklıma en sevdiğim şehirlerden birisi olan Paris geliyor :D  Strasbourg'u da yadsıyamam gerçi :)

Fransa gerçekten de çok güzel bir yer bu yazımı okuduğunuza göre Fransa seyahati planlamaktasınız. Şimdiden hepinize iyi tatiller diliyorum :D


5 yorum:

 1. fransaya gitmek isteyenlere yardimci olunur

  YanıtlaSil
 2. Eğer ödenmemiş faturaları var mı? Eğer temizlemek istediğiniz borç var mı? Sen
  mali aşağı ve bir iş kurmak gerekiyor mu? banka vardır
  Kötü kredi sonucunda sizi geri çevirdi? olarak artık endişe
  Finansal Gelişme Hizmetler düşük size bir kredi vermek için istekli olduğunu
  Bizim kredi teklif ilgilenen ve isteyen rate.If ilgi
  bir kredi için uygulanacak, bu iletiyi yanıtlayarak bize bugün yapmak veya
  mrsmartinaloanfirm221@outlook.com: sadece aracılığıyla bize e-posta gönderin

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil